בתי זיקוק לנפט בע”מ (בזן), הממוקמת במפרץ חיפה, היא אחת מקבוצות האנרגיה הגדולות והמורכבות בארץ ומפעילה בית זיקוק ותשלובת פטרוכימית. מתקנים מודרניים מאפשרים לבזן לייצר מגוון רחב של מוצרי זיקוק נפט לתעשייה, לתחבורה, לחקלאות, לתשתיות ולצריכה ביתית. לבזן יכולת ייצור מרבית של כ-26,600 טונות נפט ליום (197,000 חביות). למעלה מ-70% ממוצרי החברה מופצים בשוק המקומי, והשאר מיוצאים בעיקר לארצות מזרח הים התיכון.

בזן, ש-85% מפעילותה הם בתחום זיקוק הנפט, מייצרת במתקני הזיקוק שלה מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה, הנמדדים ב-9.0 במדד המורכבות של נלסון -הדירוג גבוה לבית זיקוק באזור מזרח הים התיכון.

בזן (בתי זיקוק לנפט בע"מ) יחד עם חברות הבנות שלה, הינן חברות תעשייתיות הפועלות בישראל והעוסקות בעיקר בייצור מוצרי נפט, פולימרים המשמשים חומר גלם לתעשיית הפלסטיקה, חומרים ארומטיים לתעשיית הכימיה והפטרוכימיה, שמנים בסיסיים ושעוות המשמשים חומרי גלם בייצור מוצרים שונים. מפעלי חברות הבנות מהווים המשך למתקני בזן וכוללים, בין היתר, 100% מהבעלות על כרמל אולפינים בע”מ,100% בעלות על גדיב תעשיות פטרוכימיה בע”מ ו-100% בעלות על שמנים בסיסים חיפה בע"מ. שילוב זה מאפשר לבזן אופטימיזציה בתפוקתם של מתקני הזיקוק, תוך ייצור נפט במקביל לייצור מוצרים שונים ומוצרי פטרוכימיה. הודות לניהול המשולב של המתקנים מצליחה בזן בו-זמנית להגדיל את נתח הרווחים וליצור יעילות תפעולית (cost efficiency). החברה גם מספקת שירותי כוח ללקוחות תעשייתיים במפרץ חיפה, כמו גם שירותי תשתיות (אחסון ושינוע מוצרי דלק).

החברה הופרטה על ידי ממשלת ישראל בפברואר 2007, והיא נשלטת כיום על ידי חברת אחזקות הגדולה בישראל - החברה לישראל (33.1%), ועל ידי מפעלים פטרוכימיים בישראל (15.5%).

מסמך מדיניות איכות משולבת

      

Terms of Use          תנאי שימוש באתר